Společně proti leukémii!

Skauting v Plzni

V Plzni se skautingu věnuje více než 1 300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 48 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například o Vánocích roznášejí Betlémské světlo, organizují sbírky KAPKA nebo Postavme školu v Africe a pravidelně se zúčastňují mezinárodních skautských setkání. Mnohé aktivity jsou otevřené pro širokou veřejnost. 

Všech 48 plzeňských skautských oddílů se sdružuje v 8 skautských střediscích. Všechna plzeňská skautská střediska jsou sdružena v Okresní radě Junáka, v jejímž čele stojí předsednistvo. To je voleným řídícím orgánem pro skautské oddíly a střediska působící na území města Plzně.

Junák je moderní organizace

Družinový systém je jedním ze základních prvků skautské výchovy. Skautskou družinu vede starší a zkušenější chlapec či dívka, tzv. družinový rádce. Mladší děvčata tvoří roje světlušek, mladší chlapci smečky vlčat. Jejich družiny se nazývají šestky.

Několik družin tvoří dohromady oddíl. Rádcové družin a jejich zástupci, podrádcové, v čele s vedoucím oddílu tvoří oddílovou radu zajišťující chod oddílu.

…už od dětství se mladí lidé učí přijímat odpovědnost za druhé a podílet se na vedení svých vrstevníků…

Základní organizační jednotkou Junáka jsou střediska, která sdružují oddíly a kluby dospělých. Činnost každého střediska zajišťuje středisková rada volená střediskovým sněmem. Středisko poskytuje oddílům právní a finanční záštitu a také další zázemí potřebné pro dobré působení oddílů.

Na regionálních úrovních pracují krajské a okresní rady Junáka. Ty také na tři roky volí příslušný krajský či okresní sněm.

Vrcholným orgánem Junáka je Valný sněm a Náčelnictvo. Výkonným orgánem je Výkonná rada Junáka v čele se starostou.

Mimo tuto organizační strukturu stojí „jednotky se speciálním výchovným zaměřením“, jako je například Hlavní kapitanát vodních skautů, Klub skautských sběratelů nebo Tiskové a distribuční centrum.
 

Kdo se o děti stará

Družina a oddíl

Hlavní skautská výchovná činnost se soustřeďuje do oddílů. Oddíl se zpravidla dělí do družin. Během roku se oddíly i družiny scházejí na pravidelných schůzkách a výpravách, vyvrcholením je letní tábor. Ty jsou nejen plné her, ale skautky a skauti si také zábavnou formou procvičují řadu dovedností a vědomostí, které uplatní nejen při skautských akcích, ale především v praktickém životě.

Vedoucí oddílů

Vedení oddílu je svěřeno do rukou dospělým vedoucím - dobrovolníkům. Aby mohli děti vést, musí postupně složit dvě zkoušky - čekatelskou a vůdcovskou, zaměřenou především na pedagogiku, psychologii, schopnost organizace a týmové práce, znalost právních předpisů, zdravovědy a zásad bezpečnosti. Nutné je též lékařské doporučení a absolvování zdravotnického kurzu. Vůdcovská zkouška, podmínka pro vedení skautského oddílu, je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Bezpečnost

Ve skautských oddílech je pečlivě dbáno na bezpěčnost všech zúčastněných. Na všechny účastníky jakýchokoli akcí pořádaných skautskými oddíly se vztahuje úrazové pojištění.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.